تعمیر بخاری فضای باز و عیب یابی آن

تعمیر بخاری فضای باز و عیب یابی آن

 • بدون دیدگاه
 • 0 بازدید
تعمیر بخاری فضای باز و عیب یابی آن

تعمیر بخاری فضای باز

این روزها برای گرم کردن فضای باز همچون کافه و رستوران ها، مجموعه های تفریحی سرباز و… در فصل سرد از هیترهای مخصوص فضای باز استفاده می شود. به همین منظور در این مقاله قصد داریم به بررسی چگونگی عیب یابی و تعمیر بخاری فضای باز بپردازیم، تا آگاهی بیشتری در جهت ارائه بهترین کیفیت ایجاد کنیم.

اولین مبحث مهم پیش از شروع تعمیر بخاری فضای باز، عیب یابی آن ها می باشد. به این منظور حتما باید به کارشناسان فعال در این زمینه مراجعه کنید. بخاری هایی که در فضای باز استفاده میشوند انواع مختلفی دارند و از اجزای مختلفی تشکیل می شوند. شناخت این بخش ها می تواند به یافتن مشکلات رایج در این هیترها کمک کند.

اغلب وسایل گرمایشی که در فضای باز استفاده می شود از نوع گازی است، البته این به این معنا نیست که نوع برقی آن وجود نداشته باشد. این هیترها مدل و سایزهای متنوعی دارند که میتوان در حالت آویزان، رومیزی و یا ایستاده از آن ها استفاده کرد. بخاری های گازی برای گرم کردن محیط از دو منبع گاز شهری و گاز پروپان استفاده می کنند. بخاری های برقی نیز برای آغاز روند گرم کردن بالطبع از سیستم برق شهری استفاده خواهند کرد.

بخاری فضای باز تابشی

 

پیش از اینکه برای تعمیر بخاری فضای باز اقدام کنیم، باید با تمامی قسمت های آن آشنایی داشته باشیم. اغلب مشکلات پیش آمده در بخاری های فضای باز در این قسمت ها اتفاق می افتد. این بخش ها عبارتند از:

 • عایق نسوز
 • سیم کشی داخلی و سیم های رابط (در بخاری برقی)
 • کلید (در بخاری برقی)
 • بدنه بخاری
 • عایق چینی نر و ماده
 • شبکه محافظ
 • ترمینال چینی
 • پایه های فلزی که المنت ها را نگه می دارد (در بخاری برقی)
 • ترموکوپل و شمعک (در بخاری گازی)

استفاده از بخاری های گازی در فضای باز به دلیل ارزانتر بودن قیمت سوخت آن، بسیار به صرفه تر خواهد بود. به همین دلیل در بیشتر کافه و رستوران های فضای باز استفاده از هیترهای تابشی گازی مرسوم است.

نحوه تعمیر بخاری فضای باز

در صورتی که نیاز به تعمیر بخاری فضای باز پیدا کردید، ابتدا باید به شناسایی ایرادات آن بپردازید. پیش از هر اقدامی باید به نوع سوخت مصرفی بخاری (گازی یا برقی) توجه فرمایید. در صورتی که بخاری مورد نظر روشن نشود، باید سیم های مرتبط و یا دو شاخه پریز در بخاری های برقی و محل اتصال لوله گاز در بخاری های گازی را مورد بررسی قرار دهید.

بخاری تابشی برقی

اگر در بخاری های گازی شمعک روشن نشود، مشکل از ترموکوپل بوده و باید نسبت به تعمیر و یا تعویض آن اقدام شود. این مشکل در بخاری های برقی در کلید پریز و یا سیم کشی های داخلی آن به وجود می آید، که باید سریعا نسبت به تعمیر آن اقدام نمایید. اگر بخاری روشن شده و پس از مدتی مجددا خاموش شود نیز مشکل از ترموکوپل بخاری بوده و باید تعمیر شود. این مشکل در بخاری های برقی با تعویض و یا تعمیر ترموستات حل خواهد شد.

اگر بخاری برقی بوی سوختگی میدهد، باید نسبت به تعمیر و تعویض المنت های آن اقدام کنید، به این دلیل که بی توجهی به آن ممکن است به سیم کشی های داخلی آسیب رسانده و موجب جرقه زدن و آتش سوزی شود. از طرفی ممکن است وارنیش هایی که بین المنت ها کار گذاشته شده تخریب و منجر به سوختن عایق ها شود، که این امر منجر به آسیب های جدی تر در بخاری می شود.

توجه به منبع تولید انرژی در تعمیر بخاری فضای باز امری بسیار مهم و ضروری است و پیش از روشن نمودن بخاری ها باید چک شود. توصیه می کنیم در هر بار روشن و خاموش کردن این نوع بخاری ها به عملکرد آن ها توجه کنید، تا پیش از بروز هر نوع مشکل جدی تر نسبت به تعمیر آن اقدام نمایید.

 

نکات ایمنی هنگام استفاده از بخاری فضای باز

برای اینکه بتوانید مدت زمان بیشتری از بخاری استفاده کنید و تعمیر بخاری فضای باز خود را به تعویق بیندازید، باید به نکاتی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم توجه فرمایید. نحوه نصب و راه اندازی بخاری فضای باز بسیار مهم است، خصوصا بخاری هایی که از انرژی گاز استفاده می کنند. همچنین باید از سلامت سیم های ارتباطی بخاری های برقی و دوشاخه برق آن ها اطمینان حاصل کنید. بنابراین پیش از راه اندازی آن ها به دفترچه راهنمایی که در این محصولات ارائه می شود، توجه کافی مبذول فرمایید.

تعمیر بخاری برقی

به هنگام نصب و یا راه اندازی به فضای باز رفته و فضای خالی کافی در اطراف بخاری در نظر بگیرید. توجه داشته باشید که اطراف بخاری را مواد اشتعال زا احاطه نکرده باشد. اگر از بخاری گازی تابشی استفاده می کنید، در زمان برودت هوا و وزیدن باد، آن ها را غیر فعال کنید.

اگر از هیترهای برقی و یا تابشی بزرگ و آویزی استفاده می کنید، برای نصب آن حتما از افراد متخصص کمک بگیرید. در نهایت توصیه می کنیم از نزدیک شدن کودکان به بخاری های نوع ایستاده و رومیزی جلوگیری کنید.

ارتباط در واتس آپ image/svg+xml