پنکه آبی برای هیئت، مزایا و معایب

پنکه آبی برای هیئت، مزایا و معایب

  • بدون دیدگاه
  • 19 بازدید
پنکه آبی برای هیئت، مزایا و معایب

بررسی مزایا و معایب پنکه آبی هیئت

امروزه یکی از بهترین روش ها برای خنک کردن هوا در محیط های مختلف، استفاده از انواع مدل های پنکه آبی است. دلیل محبوبیت پنکه های آبی، کاهش مصرف منابع آب و برق است که باعث صرفه جویی در استفاده از این منابع می شود، پنکه آبی هیئت یکی از پنکه هایی است که در این فصل مورد توجه مشتریان قرار میگیرد.

انواع پنکه آبی قابلیت استفاده در مکان های مختلف را دارند که یکی از این مکان های عمومی، مراسم های مذهبی مثل هیئت ها می‌باشد. استفاده از پنکه های آبی در هیئت ها نتایج بسیار خوبی برای افرادی دارد که هر ساله در مراسم سوگواری شرکت می کنند. در ادامه به بررسی مزایا و معایب این پنکه ها خواهیم پرداخت.

پنکه آبی هیئت

پنکه آبی هیئت چگونه هوا را خنک می کند؟

عملکرد انواع مدل های پنکه آبی هیئت همانند سیستم طبیعی بدن برای کاهش دمای کلی بدن است. وقتی دمای بدن افزایش می یابد، قطره های عرق روی پوست ایجاد شده و سپس عرق شروع به خشک شدن و تبخیر کرده که به صورت اتوماتیک باعث کاهش دمای بدن می شود. عملکرد این پنکه ها نیز به همین صورت است. قطره های آب که توسط پره های این پنکه ها در هوا پراکنده می شوند، با برخورد به سطوح مختلف از جمله بدن تبخیر می‌شوند. در مکان هایی مثل هیئت ها که تعداد زیادی افراد قرار می گیرند، می توان با کاربرد این پنکه ها، دمای هوا را به صورت کاملا طبیعی کاهش داد.

انواع پنکه آبی هیئت در مدل های مختلف دیواری، زمینی و ایستاده مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به مساحت مکان و همچنین شرایط آن می توان از مدل مناسب محصولی استفاده کرد. پنکه های دیواری با توجه به فاصله ای که با سطح زمین دارند و همچنین قرار گیری هوای گرم در ارتفاعات بالا، سرعت بیشتری در کاهش دمای محیط دارند. میانگین تغییرات دمایی توسط این پنکه ها بین 4 تا 8 درجه است. در صورت استفاده درست از این پنکه ها، امکان تغییر دما تا منفی یک درجه نیز وجود دارد.

مزایای انواع پنکه های آبی

پنکه دیواری اب پاش برای هیئت

مصرف پایین انواع مدل های پنکه آبی در منابع انرژی آب و برق باعث شده تا تاثیر بسیار بالایی روی کاهش هزینه ها داشته باشند. برای مقایسه مصرف انرژی توسط این پنکه باید گفت که یک کولر گازی در هر یک ساعت 3 تا 5 کیلو وات انرژی برق و 75 گالن آب مصرف می کند. در حالی که برای یک پنکه مه پاش در عرض یک ساعت، یک پمپ آب کوچک با 250 وات انرژی برق لازم است.

انواع مدل های پنکه آبی هیئت قابلیت استفاده در مکان های مختلف با مساحت های متغیر را دارند. این پنکه‌ها محدود به مکان‌های بسته و یا باز نیستند بلکه بدون هیچگونه محدودیتی می توان در شرایط مختلف آنها را به کار برد.

با توجه به عملکرد انواع پنکه آبی هیئت، این دستگاه ها باعث ایجاد هوای خنک و تازه در مکان های مختلف می شوند. این پنکه ها با پاشیدن آب به صورت مه و تبخیر این قطرات هنگام برخورد با سطوح مختلف، باعث ایجاد هوای دلنشین در مراسم های عزاداری و مسجد ها می شوند.

امکان جا به جایی که در انواع پنکه آبی هیئت در نمونه‌های ایستاده و زمینی وجود دارد، باعث می‌شود تا محصولات بهترین عملکرد را داشته باشند. در بسیاری از مواقع نیاز است تا برای ایجاد هوای بهتر در یک مکان، جای سیستم خنک کننده را عوض کرد. این پنکه ها قابلیت جا به جایی را دارند.

معایب پنکه آبی هیئت

یکی از معایب اصلی انواع پنکه آبی هیئت، ناکارآمد بودن آن در مناطقی است که دارای آب و هوای مرطوب و شرجی هستند. این پنکه ها در مناطقی که آب و هوای گرم و خشک دارند، بهترین عملکرد را دارند. چون در مناطق معتدل و شرجی عملکرد تبخیر آب به سختی صورت گرفته و در نتیجه تغییر دما نیز بسیار کم خواهد بود.

با توجه به نوع سیستمی که در پنکه آبی طراحی شده و مساحت مکان، قیمت این پنکه ها متغیر است. اگر فشار آبی که برای راه اندازی این پنکه‌ها به کار می‌رود، بالا باشد در این صورت قیمت تمام شده پنکه‌ها ارزان خواهد بود. ولی در صورتی که فشار آب پایین بوده و برای عملکرد درست پنکه ها به پمپ احتیاج داشته باشید، در این صورت قیمت پنکه های آبی بالاتر خواهد بود.

آیا سیستم انواع پنکه‌های آبی را می توان جایگزین کولر کرد؟

با بررسی مزایا و معایبی که در انواع مدل های کولر آبی هیئت وجود دارد، بسیاری از افراد به این مسئله فکر می کنند که آیا می توان پنکه های آبی را جایگزین کولرها کرد؟
به این سوال نمی توان جواب مشخصی داد و دلیل آن نیز شرایط و موقعیتی است که در مکان های مختلف وجود دارد. کولرهای آبی و گازی به ترتیب دارای مصرف بالای آب و برق هستند و در مقابل پنکه های آبی از میزان مصرف انرژی پایینی برخوردارند. تغییرات دمایی محیط توسط کولرها بسیار بالاتر از پنکه ها است. تمام این موارد باعث می شود تا با بررسی درست مکان و شرایط بتوان بهترین سیستم خنک کننده را انتخاب کرد.

 

برچسب‌ها:, , , ,
ارتباط در واتس آپ image/svg+xml